Policejní vozy: Od Lady k BMW i8?

Režim čtení

Již od dávných dob jezdí po ulicích policejní vozy, aby zajišťovaly spolu se strážníky naši bezpečnost. Ať už to byly Favority nebo také obrněná vozidla, stále to byly stroje, kterých si každý všiml a už na první pohled budily respekt.

VOLHA

Vystřídalo se u nás několik modelů značky Škoda, které v té době byly určitý nadstandard společnosti. Také se zde objevil model Volhy.

Každá policejní skupina ale měla jiné druhy vozidel. Někteří měli osobní auta jiní zase dodávky. Nebylo ani divné jezdit na kolech, motocyklech či koních.

Vystřídalo se několik typů polepů.

  • modro-bílý s nápisem Veřejná bezpečnost
  • žlutý s bílým pruhem a nápisem VB
  • reflexní prvky s černým nápisem Policie
POLICEJNÍ vůz VB

Nejznámější z historie je nejspíše Volha GAZ 24 s nápisem VB, který známe z většiny starších filmů.

Od té doby se zde vystřídalo ještě několik dalších modelů od jiných značek než Škoda.

Éra Policejních vozů Škoda začala Favoritem

Polepený Favorit se stal postrachem všech silnic už někdy v 90. letech. V době, kdy široká veřejnost jezdila na kolech nebo ve “stodvacítkách”. Vystřídala ho Škoda Felicie a pokračovalo to k Octavii či Fabii.

OSTATNÍ ZNAČKY V POLICEJNÍM VOZOVÉM PARKU

Mezitím Městská policie vystřídala mnoho jiných vozů i jiných značek. Například pro vládní potřeby bylo pořízeno vozidlo BMW 535i. Několik různých vozů také vystřídala dopravní policie.

POLICEJNÍ BMW

Když se podíváme do současnosti, tak si můžeme všimnout policejních vozidel v modro-žlutém reflexním polepu. Ať už se jedná o Octavii II před i po Faceliftu či Octavii III. V některých oblastech se můžeme setkat i se Škodu Yeti. Je také běžnou záležitostí potkávat tzv. civilní “trojkové” Octavie, které číhají v utajení na ty největší lumpy.

Jaká auta byla či stále jsou postrachem všech silničních pirátů? Aneb policejní vozy soupeřem supersportů.

Ford ST 220, VW Passat R36, Škoda Superb 2.0 TSI, to byly a jsou jedny z obávaných vozů dálniční policie. Nesmíme ale vynechat značku AUDI. Patří sem AUDI RS6 (5.0 V10 BiTurbo, 580 koní), S6 a A8 W12. V některých okresech se také můžeme setkat s následky elektrifikace v podobě vozů BMWi3 či i8. Takřka v každém kraji můžeme potkat jiná policejní vozidla v závislosti na okolním terénu nebo případně taková, která si vedení dané policie vyžádá a co jim bylo schváleno.

Dnes už doba pokročila a v některých okresech jezdí už i elektro vozy v hojnějším počtu. Technika jde kupředu mílovými kroky a Policie zdárně s ní.

Podobné články

Komentáře

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod