470 koní v Opelu Calibra

Opel Calibra - C20LET 4x4
Režim čtení

Opel Calibra je už z výroby sám o sobě ikonický sportovní vůz. Vyráběl se v letech 1989 – 1997 a už tehdy nabízel v motorizaci C20LET slušnou porci výkonu. Turbem přeplňovaný benzínový čtyřválec o výkonu 204 koní při 6000ot./min. uměl Calibru slušně rozhýbat už v sérii.

C20LET a troška historie…

C20LET je považován za jeden z nejlepších motorů, které Opel kdy vyrobil. Jeho konstrukce byla založena na motoru C20XE, ale byly provedeny důležité úpravy, aby se zlepšila výkonová charakteristika. Turbodmychadlo Garret T25 s intercoolerem umožnilo motoru dosáhnout mnohem většího výkonu, než bylo možné u atmosférického motoru C20XE. Kromě toho byl motor vybaven vstřikováním paliva Bosch Motronic 2.5, které umožňovalo lepší řízení spalování a snížení emisí.

Calibra s motorem C20LET se stala populární nejen díky svému výkonu, ale také kvůli svému stylovému a nápaditému designu. Vůz měl nízkou širokou karosérii s aerodynamickým tvarem, který umožňoval nižší odpor vzduchu. Říká se, že Calibra neměla svého nástupce. Pro mě je jím ale model Astra G ve verzi Coupé Bertone, který má podobnou siluetu karosérie a dělal se také ve výkonnější motorizaci s označením Z20LET.

Opel Calibra jako uloženka? Ledaže…

V dnešní době se Calibra stává už poměrně vzácným kouskem, který si koupí většinou jen nadšenec do aut nebo vyložený skladní fanda značky. Najdou se ale i tací, kterým není za dosti vůz jen vlastnit a udržovat.

Rakouský jezdec závodů do vrchu Reinhold Nauschnegg si svou Calibru upravil pro závodní účely a nakoňoval ji na úctyhodných 470 koní! Kroutící moment se mu povedlo vyšponovat ze sériových 280Nm na 550Nm a váhu i přes všechny úpravy dostat na 1150 kilogramů!

Jak si takový stroj vede ve výše zmíněných závodech do vrchu? Mrkněte sami na video níže!

Podobné články

Recenze: Opel Vectra C GTS 3.2 V6

O automobilce Opel v současné době není moc slyšet. Tato automobilka byla kdysi velmi oblíbená a žádaná. Má za sebou bohatou historii, přinesla i hodně zajímavých modelů. Když se nad tím zamyslím, tak jsem ještě žádný pořádný Opel neřídil. Přišel čas to napravit. Dostal jsem možnost vyzkoušet si Opel Vectra GTS.

Komentáře

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod