470 koní v Opelu Calibra

Opel Calibra je už z výroby sám o sobě ikonický sportovní vůz. Vyráběl se v letech 1989 – 1997 a už tehdy nabízel v motorizaci C20LET slušnou porci výkonu. Turbem přeplňovaný benzínový čtyřválec o výkonu 204 koní při 6000ot./min. uměl Calibru slušně rozhýbat už v sérii.

C20LET a troška historie…

C20LET je považován za jeden z nejlepších motorů, které Opel kdy vyrobil. Jeho konstrukce byla založena na motoru C20XE, ale byly provedeny důležité úpravy, aby se zlepšila výkonová charakteristika. Turbodmychadlo Garret T25 s intercoolerem umožnilo motoru dosáhnout mnohem většího výkonu, než bylo možné u atmosférického motoru C20XE. Kromě toho byl motor vybaven vstřikováním paliva Bosch Motronic 2.5, které umožňovalo lepší řízení spalování a snížení emisí.

Calibra s motorem C20LET se stala populární nejen díky svému výkonu, ale také kvůli svému stylovému a nápaditému designu. Vůz měl nízkou širokou karosérii s aerodynamickým tvarem, který umožňoval nižší odpor vzduchu. Říká se, že Calibra neměla svého nástupce. Pro mě je jím ale model Astra G ve verzi Coupé Bertone, který má podobnou siluetu karosérie a dělal se také ve výkonnější motorizaci s označením Z20LET.

Opel Calibra jako uloženka? Ledaže…

V dnešní době se Calibra stává už poměrně vzácným kouskem, který si koupí většinou jen nadšenec do aut nebo vyložený skladní fanda značky. Najdou se ale i tací, kterým není za dosti vůz jen vlastnit a udržovat.

Rakouský jezdec závodů do vrchu Reinhold Nauschnegg si svou Calibru upravil pro závodní účely a nakoňoval ji na úctyhodných 470 koní! Kroutící moment se mu povedlo vyšponovat ze sériových 280Nm na 550Nm a váhu i přes všechny úpravy dostat na 1150 kilogramů!

Jak si takový stroj vede ve výše zmíněných závodech do vrchu? Mrkněte sami na video níže!

Ohodnoť článek!
+1
1
+1
6
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
Zdroj
HillClimb Monsters YouTube
Odebírat
Upozornění u
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Také se podívej na
Close
Back to top button

Staň se členem DriveZone komunity!

Pouze přihlášení uživatelé mají přístup ke všem funkcím projektu DriveZone®

SLEVOVÉ KÓDY