Nová technologie zabraňuje mikrospánku?

Moderní technologie automobilů
Režim čtení

Technologie monitorování obličeje

V dnešní době není nic nemožné. Toho se chytl i automobilový průmysl. Mazda přišla s novinkou – technologie monitorování řidiče. Tento systém pomocí infračervených kamer zkoumá obličej a pokud se mu řidič zdá unavený, přejde na režim buzení. Což si můžeme představit například pomocí změny polohy sedadla, ochlazení vzduchu v kabině, apod. Nechybí zde ani nouzové brzdění, odbočení k okraji silnice a rozsvícení výstražných světel. To vše až v té nejhorší situaci – mikrospánku. Mazda a Subaru už tuto funkci nabízí ve všech svých modelech od roku 2021.

Autopilot

Autonomní řízení známe už z dob velkého boomu Tesly. Několik novodobých modelů už tuto funkci používá také, ne však 100%. Jedná se o popojíždění v zácpách či označených úsecích na německých dálnicích. Tento způsob umožňuje řidiči si na chvíli odpočinout od řízení. Ne však usnout nebo úplně přestat vnímat dopravní situaci.

AutoPilot Start button

Auto na heslo

Po odemykání kartou, bezklíčovém ovládání či odemykání přes telefon, přišlo na trh odemykání pomocí technologie PIN kódem. Můžete si tak nechat všechny věci v autě a jít třeba na procházku. Poté k autu jen přijdete, zadáte PIN a můžete v klidu odjet.

Detekce pohybu před vozidlem

Tento systém není žhavou novinkou automobilů, je to však technika, která se neustále vyvíjí a zlepšuje. Každá značka používá jiné způsoby jak pohyb detekuje. Od světelných senzorů až po senzory tepla.

Parkovací asistent

Parkovacím senzorům odzvonilo. Dnes už auta umí zaparkovat úplně samy, bez jediného doteku volantu ze strany řidiče. Automobil mnohdy zaparkuje do míst, kam by si řidič ani nepomyslel jet parkovat. Udržuje velice malé rozestupy od ostatních automobilů. Tento způsob se zavádí hlavně kvůli nedostatku parkovacích míst a čím dál větší oblíbenosti SUV a větších vozidel.

Komfort

Přidává se mnoho funkcí, které zvelebňují prostor ve vozidle. Jedná se o bezdrátové nabíječky zabudované přímo ve voze. Systémy, které poslouchají hlas řidiče a dokáží i odpovídat. Vozidlo pomocí hlasu můžete nastavit jak potřebujete. Bez toho, aniž byste museli sundat ruku z volantu a nevěnovat tak plnou pozornost řízení.

Hlídání předpisů

Automobil je schopen pomocí kamer, které používá ke snímání okolních vjemů, snímat i dopravní značení. Omezení rychlosti či uzavřenou silnici si ověří ještě přes propojenou GPS a zobrazí vám ji na displeji. Pokud jedete příliš rychle, vůz za vás může brzdit, zamezit vám ve zrychlení či předjíždění.

Počítejme s tím, že díky této technice nám jednou nebudou chodit pokuty z kamer, ale auto bude samo informovat o překročení rychlosti řidiče. Dost možná ještě stihne v kastlíku okopírovat rodný list a poslat ho poštou na policejní stanici spolu se záznamem z jízdy 😀

Jaký názor na tyto technologie máš Ty? Zanech mi ho v komentářích pod článkem!

Podobné články

Komentáře

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod