TOP 5 závodních her pro PlayStation 1

PlayStation 1 (PS1)
Režim čtení

Pojďme se společně vrátit do dětství, kdy jsme seděli před telkou a hráli na herní konzoli. Připravil jsem si pro vás žebříček pěti starých závodních her pro první generaci herní konzole PlayStation. Hry jsem vybral podle svého uvážení, nikoliv podle recenzí.

5. Sports Car GT

Na poslední místo v mojí TOP 5 jsem zařadil jednu ze svých prvních her, kterou jsem měl na PS1. Tahle hra vyšla v roce 1999. Jde o šampionát závodních aut typu GT. Na samém začátku začínáte v kvalifikační kategorii aut. Vašim úkolem je se probojovat do nejvyšší kategorie aut GT1. Za vyhrané závody a šampionáty získáváte peníze, které můžete následně použít pro úpravu vašeho závodního speciálu a nebo pro nákup nového závodního stroje. Ve hře najdeme spoustu reálných závodních aut, jako například BMW M3, Panoz Esperante GTR-1, Porsche 911, Porsche 911 GT1Callaway C7R nebo třeba Lister Strom. Mimo jiné hra nabídne i reálné závodní tratě.

Sports Car GT: Ukázka ze hry.

4. Need For Speed IV

Na čtvrtém místě v mém žebříčku je čtvrtý díl legendární série Need For Speed. Hra měla premiéru v roce 1999. Tenhle díl dostal dva názvy. Buď je označován jako Road Challenge nebo jako High Stakes. Ať tak či onak, tohle je jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Kromě klasického režimu závodění, tuningu a nákupu dalších aut, je tu i režim policisty. Můžete se vžít do role policisty a chytat lumpy. Když dokážete zadržet všechny dopravní piráty, tak dostanete speciální dárek v podobě helikoptéry. Ano, v tomhle díle se skutečně můžete “proletět” v helikoptéře.

Need For Speed IV – ukázka ze hry.

3. Formula One 2001

Třetí místo v mém výběru TOP 5 nejlepších závodních her pro první generaci PlayStation získala hra Formula One 2001. Jak už samotný název napovídá, jde o slavnou F1 z roku 2001. Po zapnutí hry se dostanete do Schumacherovyzlaté éry. Máte k dispozici reálný seznam jezdců, všechny závodní týmy i tratě té doby. Je jen na vás, za kterého jezdce se rozhodnete být šampiónem sezóny 2001. Hra je velmi pěkně zpracovaná. V jistých ohledech je velmi věrohodná. Ještě dodám, že Formule One 2001 vyšla i pro druhou generaci herní konzole PlayStation (PS2).

DriveZone TOP 5 her pro PS1: Formula One 2001
Formula One 2001 – ukázka ze hry

2. TOCA 2 Touring Cars

Blížíme se do finále. Druhé místo v mém žebříčku obsadila TOCA 2 Touring Cars. Další díl herní série TOCA měl premiéru v roce 1998. V tomhle díle se dostanete do šampionátu Britských cestovních vozů nebo chcete-li BTCC. A to se vším všudy. V podobě klasického šampionátu na vás čeká osm závodních monopostů jako je Audi A4, Ford Mondeo, Peugeot 406, Volvo S40, Renault Laguna, Nissan Primera, Honda Accord nebo Vauxhall Vectra. Pokud vás šampionát omrzí, čeká tu na vás ještě takzvaný Challenge mode. Zde máte možnost poměřit síly s auty jako jsou Ford Fiesta, Jaguar XJ220, Lister Storm a spousta dalších. Za mě je tohle opravdu skvěle zpracovaná hra. Poskytne skvělou hratelnost a zajímavý průběh šampionátu. Hrou vás provází i skvělý komentář a parádní animace. Herní kritici tenhle díl označují za jeden z nejlepších této závodní série.

DriveZone TOP 5 her pro PS1: Toca 2 Touring Cars
TOCA 2 Touring Cars – ukázka ze hry

1. GRAN TURISMO 2

Nejlepší závodní hrou pro PlayStation 1 je bezpochyby druhý díl legendární série GRAN TURISMO! Tohle je moje srdcovka a jedna z mých nejoblíbenějších her vůbec. Jelikož díky ní jsem získal všeobecný přehled o autech. Jako malej capart jsem tuhle hru doslova hltal. Byla to moje taková encyklopedie ohledně aut. Pojem encyklopedie není až tak vzdálený, ba naopak. Po zapnutí na vás čeká přes 650 reálných aut a takřka 30 závodních tratí. Ke každému autu máte detailní specifikace a reálný příběh vzniku daného auta. Jen tak mimochodem, bavíme se o roku 1999-2000. Gran Turismo 2 bylo tak velké, že hra musela být rozdělena na dva herní disky!

Ve své době šlo hru, která měla skvělou grafiku a brutální hratelnost. Každé auto má svou vlastní fyziku a každé se chovalo jinak. Hra nabízí dva základní režimy. V GT mode musíte nejdřív složit zkoušky závodního jezdce a získat všechny potřebné licence. Po získání licencí můžete začít závodit. Za vydělané peníze upravujete své auto nebo kupujete další auta. Dokonce v této hře musíte sem tam vyměnit motorový olej. Nebo si můžete svůj vůz i umýt v myčce. GT mode mě mockrát donutil přemýšlet a plánovat různé strategie. Arcade mode je zase taková odpočinková záležitost. Prostě vyberete auto, trať a jedete. Tohle byl první díl, kde jste mohli závodit i mimo asfalt. Kromě klasického rally tu můžete vyzkoušet i Pikes Peak. Řekl bych, že jde o nejrealističtější závodní hru své doby.

DriveZone TOP 5 her pro PS1: Gran Turismo 2
Gran Turismo 2 – ukázka ze hry.

A copak vám nostalgicky ulpělo v paměti? Něco se není na seznamu? Sestavte do komentářů svůj vlastní žebříček!

Podobné články

Recenze: Opel Vectra C GTS 3.2 V6

O automobilce Opel v současné době není moc slyšet. Tato automobilka byla kdysi velmi oblíbená a žádaná. Má za sebou bohatou historii, přinesla i hodně zajímavých modelů. Když se nad tím zamyslím, tak jsem ještě žádný pořádný Opel neřídil. Přišel čas to napravit. Dostal jsem možnost vyzkoušet si Opel Vectra GTS.

Komentáře

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod