Michal a jeho Nissan GT-R NISMO

Režim čtení

Jste-li skalními fanoušky Japonských vozů, tak Vás určitě potěší, že jsme na sociálních sítích narazili na majitele Nissanu GT-R NISMO (modelový rok 2018 s označením MY18). Hrdým majitelem této unikátní Godzilly je Michalz Prahy. Michala jsme oslovili a pro Vás čtenáře ho vyzpovídali! Kolik takových aut u nás jezdí? Jaký výkon v GT-R má? Celý rozhovor, samozřejmě s galerií a videi, si můžete přečíst níže!

Ahoj! Na úvod našim čtenářům o sobě něco řekni..

Ahoj všem petrolheadům. Já jsem Michal, 32 let žijící ve svém oktanovém světě.  Věřím ale, že na mě nikdo není moc zvědavý, tak pojď me rovnou k tomu zajímavému a to je můj mazlík, moje Godzilla 🙂

Nás všechny bude určitě zajímat Tvůj vůz, tak se nám s ním pochlub..

Je to Nissan GT-R Nismo, modelový rok 2018 (MY18) a jde o fungl nové auto, které bylo letos v dubnu uvedeno do provozu. Jde o Facelifotovu verzi. U té specifikace Nismo bych se chtěl pozastavit.  Většina autíčkářů o Nismo určitě už slyšela, přesto ale něco málo k tomu. Nismo je vlastně zkratka dvou slov Nissan Motorsport, zdlouhavě Nissan Motorsport International Limited.  Není to úplně tuningová divize jako spíš závodní, která se stará převážně o závodní program Nissanu a občas vyšperkují téměř k dokonalosti nějaký ten silniční model. Z pravidla u modelů GT-R, už od generace R32 jde o důraz kladený na okruhové ježdění a tyto modely mají dost blízko k okruhovým speciálům jejich převzatou technologií a know-how. Od založení se letos slaví 35 let, což pěkně koresponduje se současnou generací GT-R, která se označuje R35. Na první pohled to vypadá jako lehce potuňené GT-Rko, ale opravdu tomu tak není. Srdce, které pohaní tenhle stroj je dobře známý motor s označením VR38DETT. Je to tedy stejný motor jako v každé jiné R35, šesti válec do V s obsahem 3.8l s dvojím přeplňováním. Zde je ale spousty úprav Nismo, řídící jednotka, časování atd. Jednou z největších změn jsou Turba. Ty jsou stejná, jako se používají v závodních speciálech GT3. Je to čtyřkolka s šestistupňovou dvojspojkou a systémem ATTESA E-TS, jinými slovy umí to být zadokolka 2:98, a nebo také 50:50. Oproti standartní verzi GT-R je zde tužší karosérie, posílené je zavěšení, převodovka, podvozek je také vyladěn, vzadu je dutá stabilizační tyč, vedení vzduchu k brzdám kvůli chlazení. Na autě je spousty karbonových dílů, od předního nárazníku, přes boční prahy až po zadní nárazník, víko kufru a křídlo. To zde není jako designovka ale jako celek minimalizující váhu, odpor a vše to generuje přítlak okolo 180kg v rychlosti od 150km/h a více.

Dopřál jsi autu nějaké nadstandardní úpravy? Co je na něm doteď uděláno? Kolik už jsi do auta proinvestoval a kolik koní aktuálně má?

Tahle část nebude asi úplně zajímavá 😀 Zatím na autě nebyli provedený žádné úpravy, krom nějaké té ochranné péče v podobě keramické ochrany laku a nějakých dalších drobností, které nejsou vidět. Tak že zatím vše ve štoku a je to dáno hlavně tím, že jde o Nismo. Mít klasické GT-Rko, určitě by došlo na mnoho úprav. Nismo ale kazit nechci. Je tam tedy továrních 600koní (441Kw) s krouťákem 652Nm, i tak je to plně dostačující a například na kilo s pomocí launch control vystřelí za 2,7s (bez za 3s) a ručička tachometru bez problému atakuje 340km/h. Je to opravdu hodně rychlé auto za všech okolností. Vyniká především na klikatých okreskách a troufám si říci, že zde nemá konkurenci. Když se zadaří tak bych letos přes zimu rád udělal výfuk, nejspíš od Armytrix, a to čistě jen z důvodu aby auto bylo hlučnější. Každý kdo měl možnost se semnou svést tvrdí, že to uvnitř zní jak ve stíhačce a ne v autě 😀 Z venku to nezní o moc jinak, přeci jen ve vyšších rychlostech to defakto jen prosviští kolem, tak že přirovnání ke stíhačce mě nijak nepřekvapuje 😀 V úvaze jsou ještě dvě úpravy. Jedna z nich zahrnuje výměnu, respektive upgrade brzd. Nebudou to asi keramiky, ale tovární brzdy můj styl jízdy dlouho nevydrží. Ta druhá by měla přijít na řadu až po uplynutí záruky. Zde je ale otazník, jelikož by šlo o komplexní tovární úpravu, kde by šlo o značnou investici (balíček N-Attack ).  Jinak žádné další úpravy neplánuji. Samo o sobě je to dokonale nalazený stroj a defakto každý zásah by tomu spíše ublížil.

Máš představu, kolik takových aut jezdí v ČR a SR? Znáš někoho dalšího kdo vlastní podobné GT-R?

Ano, mám. Vím to naprosto přesně, jelikož existuje registr napojený přímo na továrnu J v česku je tento model jeden jediný (MY18). Nismo jako takové je ale v ČR ještě dvakrát. Oba dva případy jsou starší verze před faceliftem. Jedná se tedy o MY15, které se liší především v přední části vozu, jako je nárazník a spoiler.  Jedno z nich vím, kde parkuje, ale zatím jsem s majitelem kontakt nenavázal. Na Slovesnku se jedna MY18 objevila předloni v černé barvě, chvilku byla dokonce nabízena k prodeji zde v Praze. Její osud ale dál neznám.  Zajímavostí je určitě i to, že do Evropy bylo dovezeno pouze 18 těchto modelů a ne všechny byly prodány. Když to tedy vezmu čistě z pohledu kusů, je to raritní záležitost po celé Evropě a rozhodně se to nevidí každý den.

Je GT-R Tvým autem snů, nebo časem plánuješ koupi něčeho úplně jiného?

Začnu tou druhou otázkou, určitě bych rád časem koupil i něco jiného. Teď k tomu autu snů. Zde odpovím asi neoriginálně, tak jako by odpověděla většina lidí. Mým snem byla vždy buď Toyota Supra nebo Nissan GT-R R34 Skyline. Takhle dnes odpoví většina dotázaných a slýchám to i mezi lidmi co se potkáváme po srazech. Tyhle auta jsou legendou za prvé díky filmu Rychle a Zběsile a za druhé díky hrám jako bylo NFS:Underground. Vtipné na tom je, že se bavíme o stejné době. Film vyšel v roce 2001 a hra v roce 2003, tak že zde je přímé spojení. Já jsem ale tyhle auta měl v oblibě o pár let dříve už, tím neříkám, že by se to s příchodem FaF či NFS jen neumocnilo. Vyrostl jsem ale na hře Gran Turismo, tedy v roce 1997 jsem už tyhle auta znal jak své boty. Mimochodem hraju hry do dnes a je to i jedna z příčin proč mám GT-R Nismo. Vždy jsem tíhnul k amerikám jako Viper nebo Corvette ale ještě více k Japoncům. Tak že mým snem bylo a pořád tak nějak je, mít jedno z těchto ‘‘velkých‘‘ japonských aut, jedno z pětky, kam řadím ještě Hodnu NSX, Mitsubishi GTO a Mazdu RX-7 k těm dvěma už zmíněným.  Samozřejmě člověk postupem času ty sny mění, čí upravuje, na základě možností, priorit a životních událostí. U mě se to z R34 posunulo na R35. Tak že když to shrnu ano GT-R  bylo mým snem, a to i to Nismo, které momentálně mám. Neměnil bych, a kdybych znovu stal s penězi v ruce tak bych jinak nevolil. Momentálně mě ale hodně láká nová Hybridní Honda NSX.

Jezdíš s autem nějak pravidelněji na autosrazy? Kde bychom Tě příští rok mohli potkat?

Jezdím, a docela i často, ale málo kdy plánuju, prostě jak to vyjde a jak je chuť. A to jak ty řekněme oficiální v duchu výstavy tak i ty více pouliční někdy až ilegální, které převládají 😀 V Česku jste mě mohli vidět na Legendách, Escape6Meet, nebo STRCONN na okruhu v Mostě. Ze zahraničních srazů to bylo Rakousko (NightOfWheels), Polsko (JapFEST) či v Německo (L8-Night) ale bylo toho mnohem více. Co se týká příštího roku tak určitě bych rád znovu Legendy a Escape6Meet v Letňanech, a ujít si nenechám opět ani JapFEST či nově Reisbrennen. No a pak tu máme ty ‘‘underground‘‘ meetingy, to je pořád něco 😀 😀 Vše ostatní dle času. Pravdou ale je, že mě více baví jezdit, než se někde celý den poflakovat okolo naleštěných aut, tak že podle toho ten příští rok poupravím.

Máš ještě jiná auta? Jaké z nich používáš jako daily car?

Nemám nic jiného, respektive nic svého. Používám auta, co máme v rodině, což je starší Mustang v kabriu a Dodge. Těžko říci co je vlastně Daily, když jsem letos nejvíce najel s Nismem, téměř 18 tisíc km 😀 Já ani tenhle výraz moc jako že neuznávám. Jezdím, s čím zrovna chci nebo s čím to zrovna jde či je nutné. Ale z dlouhodobého hlediska je to určitě Dodge, Mustang je sezóní stejně jako Nismo. Rozhodně ale zastávám názoru, že auta byla stvořena proto, aby jezdila a dělala radost z jízdy s nima. Tak že když to řeknu blbě, raději budu každou zimu auto lehce opravovat než ho celý rok jen leštit a dívat se na to jak se pod zářivkou leskne a odráží světlo tisíce směry.

Děkujeme za Tvůj čas, pokud chceš něco čtenářům vzkázat, s chutí do toho!

Já chci poděkovat za zájem, a možnost něco málo napsat o svém autě.

Fotogalerie Michalova GT-R

Nissan GT-R NISMO – zrychlení

Godzilla na polygonu S-DRIVE v Hradci Králové

Podobné články

Komentáře

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod