Návštěva “Myčky u Makra” (Plzeň)

Režim čtení

Bezkontaktní myčky jsou pro nás, blázny do aut, nedílnou součástí našich životů. Každý správný autíčkář si své auto umývá ručně. Jsou tu i tací, pro které je tahle činnost relax. Jelikož venku začíná být opravdu hezky, tak jsem se vydal na svou oblíbenou myčku. Konkrétně mám na mysli myčku u Makra v Plzni. Mám tu totiž schůzku s Honzou, majitelem samoobslužné myčky. Společně nahlédneme do zákulisí mycích boxů a probereme ruční mytí jako takové.

Současný majitel…

Honza je majitelem myčky od roku 2024. Takzvaně převzal žezlo po předchozím majiteli. Honza je velký fanoušek aut. On sám vlastní hned několik aut. Honzovo první auto bylo BMW M3 E36. Nynější aktuální vozový park zahrnuje Jeep Cherokee SRT 6.4 HEMI 4×4 z roku 2016 a Dodge RAM 1500 5.7 Hemi 4×4 z roku 2007. Je hrozně fajn, že tuhle samoobslužnou myčku vlastní někdo, kdo má k autům blízko. Podle toho ta myčka taky vypadá. Nicméně Honza na správu a chod myčky není sám. Má pod sebou dva členy obsluhy. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že obsluha je milá a ochotná. Stalo se mi několikrát, že jsem se s obsluhou myčky zapovídal.

V zákulisí mycích boxů…

Pojďme do zákulisí. Srdcem celé samoobslužné myčky jsou čtyři obrovská vodní čerpadla. Počet čerpadel se odvíjí od počtu mycích boxů. K tomu je přiveden obrovský zásobník, ve kterém je změkčená voda, která prošla reverzní osmózou. Jinak řečeno, zásoba demineralizované vody pro finální oplach. Dále tu máme systém na změkčování vody. Pak tu máme další zásobníky, dávkovač mycího mikroprášku a spoustu elektroniky. Nutno dodat, že celou myčku řídí počítač. Jen tak mimochodem, věděli jste, že můžete spravovat myčku pomocí aplikace v mobilu? Myčka u Makra má celkem šest mycích programů. Takřka všechny programy mají základ tvořený změkčenou vodou. Jedinou vyjímkou je program oplach, zde je vedena klasická pitná voda.

Car Wash Center Makro používá kvalitní chemii od firmy NERTA. K této chemii se ještě dodatečně přimíchávají přípravky od známého výrobce Auto Finesse, aby výsledek mytí byl co možná nejlepší. Nově tu máte k dispozici také přípravek na mytí kol. Najdete jej u obsluhy a zapůjčení přípravku stojí 20 Kč. Majitel mi prozradil, že s myčkou má velké plány. Například plánuje zřídit kartáče pro mytí kol.

Mohu si přivézt vlastní kosmetiku?

S majitelem jsme společně probrali i tohle téma. Vedení bezkontaktní myčky nevadí, když si sebou přivezete vlastní kosmetiku. Popřípadě vědro s mycí rukavicí / houbou. Stačí se zeptat obsluhy nebo klidně rovnou Honzy, jakožto majitele. Tohle vnímám jako obrovské plus. Jen prosím berte ohled na aktuální vytížení myčky. Ať se netvoří dlouhé fronty. Zkrátka buďte ohleduplní.

Existuje nějaký správný postup mytí?

Určitě ano, nicméně každý z nás to dělá trochu jinak. Zkusím vám popsat můj postup. Já vždy začínám koly. Aplikuji čistič disků a nechám jej působit. Mezitím přijde na řadu program “předmytí” na nečistoty a hmyz. Celé auto pořádně navlhčíme. Následuje program hlavní mytí. Aneb horká voda s čistícím mikropráškem. Snažím se nanést mikroprášek po celém autě. Aplikuji i na kola, do podběhů atd. Ještě doplním, že z pistole proudí voda tlakem rovných 100 barů! Pokud chcete být důkladní, tak následuje krok jménem aktivní pěna. Zde to chce být opravdu pečlivý. Aktivní pěnu nanášíme zdola nahoru. Tedy začínáme od nárazníku po střechu.

Pěnu necháme chvíli působit. Aktivní pěna se tak dostane do všech zákoutí a odstraní největší nečistoty. Poté přejdeme na oplach. Auto opět oplachujeme zdola nahoru, aby aktivní chemie mohla správně působit. Auto je potřeba pořádně opláchnout. Tudíž volím program “oplach čistou vodou”. Snažím se odstranit všechnu pěnu, aby auto bylo čisté a připravené na další krok.

Další na řadě je vosk. Tedy kombinace horké vody s tekutým voskem. U vosku stačí jednou nebo dvakrát oběhnout auto. Není potřeba dlouze nanášet vosk. Nebojte se nanést vosk i na čelní sklo, zrcátka nebo světla. Získáte tím efekt tekutých stěračů. Na závěr tu mám program “závěrečného oplachu a leštění”. Jedná se o finální oplach vodou, která prošla reverzní osmózou. Voda je díky tomu čistá a nezanechává stopy po vodním kameni. Pokud by někoho zajímala funkce reverzní osmózy, stačí kliknout sem.

S majitelem myčky jsme se shodli na tom, že je nejlepší zakončit mytí právě tímto programem. Zajímavou vychytávkou je, že po provedení finálního oplachu není nutné auto usušit. Stačí se s autem projet a voda díky “samosušící technologii” rychle oschne nebo z auta okape.

Závěrečná recenze

Myčka u Makra patří mezi moje nejoblíbenější bezkontaktní myčky v Plzni. Jezdím sem už od roku 2019. Jsou tu čtyři mycí boxy a čtyři stání s vysavačem. V mycím boxu se dá platit kartou, popřípadě je zde i měnička bankovek. Navíc tu mají skvělou obsluhu. Je vidět, že aktuální majitel myčku vede svědomitě a stará se o ni. Pokud se něco rozbije nebo přestane fungovat, tak se to řeší ihned. Mycí boxy jsou čisté, poměr ceny a efektivity mytí mi přijde nejlepší právě zde. Mimo jiné většina aut, která mi byla zapůjčená k recenzi, byla umyta právě na této myčce. Přikládám pár fotografií, jako důkaz!

Pokud navštívíte myčku ve večerních hodinách, tak je zde 20% sleva na mytí. Asi jediný mínus vnímám úzký vjezd do areálu myčky. Zejména pak finální zatáčka. Větší auta mají problém se zde vytočit. Nicméně dá se do boxů dostat i z druhé strany. Závěrem bych rád poděkoval majiteli za jeho čas. A také za to, že díky němu, můžeme nahlédnout do zákulisí bezkontaktní myčky. Ještě jednou děkuji a přeji hodně pracovních úspěchů!

Kudy k této myčce? Níže najdeš mapu!

Podobné články

Komentáře

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod