Blow off ventil (BOV)

Blow off ventil (BOV – Blow Off Valve) nebo také Pop off ventil je ventil, který se používá v turbodmychadlem přeplňovaných motorech k uvolňování nadměrného tlaku mezi turbodmychadlem a škrticí klapkou. Tento nadměrný tlak může být nebezpečný jak pro motor tak i turbodmychadlo a může způsobit jejich poškození. BOV pomáhá chránit motor a turbodmychadlo tím, že uvolňuje přebytečný tlak a snižuje tak riziko jeho poškození.

Blow off ventil
Blow off ventil

BOV pracuje tak, že reaguje na rozdíl tlaku v sacím potrubí za škrticí klapkou a atmosférického tlaku. Když je škrticí klapka uzavřena, tlak v sacím potrubí klesne pod atmosférický tlak a BOV se otevře, aby uvolnil nadměrný tlak z turbodmychadla do atmosféry nebo zpětně na vstup turbodmychadla.

Kromě svého funkčního účelu BOV často vytváří charakteristický zvuk, který je pro mnoho řidičů atraktivní. Tento zvuk je výsledkem uvolňování stlačeného vzduchu z turbodmychadla do atmosféry při otevření ventilu. Některé automobilky již vyrábějí vozy s BOV jako standardní výbavou, zatímco jiní majitelé vozů instalují BOV jako úpravu k získání sportovnějšího charakteru svého vozu.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod