Meziplyn

Meziplyn, známý také jako meziplyn s patou a špičkou, anglicky Heel-toe shifting, je pokročilá technika řazení používaná především při sportovní jízdě s manuální převodovkou. Spočívá v rev matching (slaďování otáček), což znamená sladění otáček motoru s otáčkami hřídelí v převodovce při podřazování. To vede k plynulejšímu a rychlejšímu řazení, lepší kontrole vozu a menšímu opotřebení převodovky. Pro správné provedení této techniky je potřeba pravou nohou kontrolovat jak brzdový, tak plynový pedál. Tato technika je velmi oblíbená mezi fajnšmekry i při běžné každodenní jízdě pro lepší pocit z řízení.

Jak to funguje? #

 1. Brzdění a sešlápnutí spojky: Je důležité se naučit pouze špičkou pravé nohy zcela kontrolovat brzdový pedál. Při brzdění v momentě, kdy chceme podřazovat vyšlápneme spojku – tak jako jsme zvyklí z běžné jízdy.
 2. Heel (pata): Patou v momentě, kdy je vyšlápnuta spojka jen “brnkneme” o plynový pedál, čímž se zvýší otáčky motoru.
 3. Toe (špička): Je nutné špičkou nohy stále udržovat potřebný tlak na brzdový pedál. Když otáčky motoru dosáhnou požadované úrovně, rychle přesunete patu pravého chodidla z plynového pedálu zpět na brzdový pedál, abyste měli zpět plnou kontrolu nad brzděním.
 4. Podřazení a puštění spojky: Současně s pohybem paty z plynového pedálu podřadíte na nižší převodový stupeň a pomalu pustíte spojkový pedál, aby se převodové stupně hladce spojily. Rychlost pouštění spojkového pedálu samozřejmě záleží na typu spojky. U sériového auta to chce být trošku pomalejší než u auta s keramickou nebo jinou závodní / performance spojkou.

Výhody používání meziplynu #

 • Plynulejší řazení: Eliminuje škubání vozu při podřazování.
 • Rychlejší řazení: Umožňuje rychlejší podřazování a opětovné zrychlení.
 • Lepší kontrola vozu: Pomáhá udržet stabilitu vozu během brzdění a zatáčení.
 • Menší opotřebení převodovky: Snižuje zatížení synchronů v převodovce.

Nevýhody používání meziplynu #

 • Náročné na naučení: Vyžaduje hodně cviku a koordinaci nohou.
 • Může zvýšit spotřebu paliva: Nevhodně prováděný meziplyn může mírně zvýšit spotřebu paliva.
 • Co auto, to unikát: Každé auto se chová jinak, s každým jiným autem je potřeba si tuto techniku přizpůsobit a defakto částečně znovu osvojit pro konkrétní automobil.

Využití meziplynu #

Meziplyn se primárně využívá v performance driving na závodních okruzích a při sportovní jízdě. U běžné jízdy není nezbytný, ale někteří řidiči ho používají pro plynulost a lepší pocit z jízdy.

Naučení meziplynu #

Naučit se meziplyn trvá čas a trpělivost. Doporučuje se začít na prázdném parkovišti s autem, které má lehký chod pedálů. Můžete také najít instruktážní videa nebo se poradit se zkušeným řidičem.

Závěr #

Určitě tuto techniku cvičte někde na bezpečné prázdné silnici nebo na větším parkovišti. Nedoporučujeme tuto techniku cvičit za velkého provozu na veřejných komunikacích! Heel-Toe, česky meziplyn, je pokročilá technika, která může zlepšit vaše řidičské schopnosti a zážitek z jízdy. Vyžaduje však hodně cviku a trpělivosti při učení. Pokud se chcete zdokonalit ve sportovní jízdě nebo chcete vytěžit maximum z manuální převodovky, stojí za to se ji naučit.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod