Wankelův motor

Wankelův motor je typ spalovacího motoru, který se vyznačuje rotačním pohybem vnitřních částí motoru namísto lineárního pohybu, jaký má tradiční pístový motor. Přezdívá se mu taktéž “rotační motor”. Mezi typické automobilové představitele Wankelu patří například vozy Mazda RX-7 a RX-8. Byl vynalezen německým inženýrem Felixem Wankelem v roce 1929 a od té doby byl používán v mnoha různých aplikacích, včetně automobilů, letadel a lodí.

Wankelův rotační motor

Jedním z hlavních prvků Wankelova motoru je rotor, který se otáčí v ohraničeném obvodu v kruhové komoře. Rotor má tvar trojúhelníku, jehož výstupní hřídel je zapojena do hnacího mechanismu, který produkuje výkon. Rotor se otáčí kolem svého středu a při každé rotaci dochází k rozdílným fázím sání, stlačování, hoření a výfuku, což umožňuje rotačnímu motoru vytvářet vysoký výkon při relativně malých rozměrech.

wankel
Princip Wankelova motoru

Wankelův motor má několik výhod oproti tradičnímu pístovému motoru, jako jsou: menší počet pohyblivých částí, hladší a tichý chod a vyšší výkon v poměru k hmotnosti motoru. Nicméně má i některé nevýhody, jako jsou: větší spotřeba paliva, vyšší emise oxidů dusíku a uhlíku.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod