Značení pneumatik

Značení na pneumatikách automobilu obsahuje informace o rozměru, nosnosti, rychlostním indexu a dalších parametrech. Pro volbu správné pneumatiky je důležité vědět, co které číslo nebo písmeno znamená. Níže uvedeme příklad spolu s vysvětlením.

Šířka pneumatiky: Udává se v milimetrech a označuje se číslem na začátku značení. Například “205/55 R16” znamená, že pneumatika má šířku 205 mm.

Profilový poměr: Vyjadřuje poměr výšky boční stěny pneumatiky k její šířce. Udává se v procentech a je uveden po lomítku ve značení. Například “205/55 R16” znamená, že profilový poměr je 55%.

Konstrukce pneumatiky: Značení obsahuje písmeno “R”, které označuje radiální, nejčastěji používaný typ konstrukce pneumatiky. Existují i pneumatiky s diagonální konstrukcí značené písmenem “D”, ale v drtivé většině případů většina vozů jezdí na pneumatikách s radiální konstrukcí.

Průměr ráfku: Udává se v palcích a je uveden za písmenem “R” (potažmo “D” pokud je pneumatika diagonální) ve značení. Například “205/55 R16” znamená, že pneumatika je určena pro ráfek o průměru 16 palců.

Nosnost: Vyjadřuje maximální zatížení jedné pneumatiky a je uvedena v indexu nosnosti. Index nosnosti je číslo, které se nachází po průměru ráfku ve značení. Například “205/55 R16 91” znamená, že pneumatika má index nosnosti 91, což odpovídá nosnosti 615kg.

Rychlostní index: Udává maximální povolenou rychlost pneumatiky a je uveden po indexu nosnosti. Tento parametr pneumatiky je značen písmenem. Například “205/55 R16 91V” znamená, že pneumatika má rychlostní index “V”, což odpovídá maximální rychlosti 240 km/h.

Další informace, jako výrobní datum, typ pneumatiky atd., mohou být uvedeny na bočnici pneumatiky, ale tyto údaje se mohou lišit v závislosti na výrobci. Správné rozměry a parametry pneumatiky doporučené výrobcem automobilu jsou důležité aspekty pro bezpečnou jízdu a zachování optimálních jízdních vlastností automobilu.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod