4WS & AWS

Systém 4WS (Four-Wheel Steering) nebo také AWS (All-Wheel Steering) je technologie, která umožňuje řízení všech čtyř kol vozidla. Tento systém umožňuje, aby se přední i zadní kola otočila ve stejném směru, nebo naopak proti sobě.

Systém 4WS/AWS přináší několik výhod. Především zlepšuje ovladatelnost a manévrovatelnost vozidla, zejména při nižších rychlostech. Při zatočení do zatáčky nebo při výjezdu z ní se zadní kola natočí ve stejném směru jako přední kola, což umožňuje lepší stabilitu a snížení poloměru zatáčení. Při vyšších rychlostech se standardně zadní kola natočí proti směru předních kol, čímž se zlepší stabilita a ovladatelnost při změnách jízdního pruhu.

Systém 4WS/AWS je často používán u výkonných vozidel, jako jsou sportovní automobily a některé luxusní automobily. Také se využívá u některých nákladních a dodávkových vozidel. Cílem tohoto systému je zvýšit bezpečnost, stabilitu a komfort při jízdě.

Systém řízení všech kol u Hondy Prelude z roku 1987

Systém řízení všech kol u sportovně ražených automobilů je spíš pro závodní využití, kdy systém umožňuje svižnější průjezdy zatáčkami zmenšením poloměru otáčení vozidla natočením kol ve stejném směru jako se natočí kola přední. Často to bývá podmíněno aktuální rychlostí a úhlem natočení předchích kol, potažmo volantu. U luxusních limuzín je 4WS/AWS systém spíše dobrým pomocníkem pro parkování, kdy je systém aktivní už ve chvíli, kdy stojíte na místě nebo se pohybujete velmi malou rychlostí.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod