Právě běží slevová akce na MERCH DriveZone komunity 👥 Stačí při nákupu zadat kód DZ10 pro 10% slevu 🔥 Doprava ZDARMA při objednávce nad 1299,- 🤝

DO OBCHODU 🛒

Sbíhavost & rozbíhavost

Sbíhavost a rozbíhavost kol jsou pojmy v automobilové geometrii. Sbíhavost je úhel, který uzavírají střední roviny kol vůči podélné ose auta. Pokud si představíme kola bez auta, tak by se v případě valivého pohybu v případě sbíhavosti přibližovala k sobě. Rozbíhavost je potom přesný opak.


Sbíhavost a rozbíhavost

Sbíhavost kol se vztahuje k jejich přednímu profilu. Pokud jsou přední hrany kol blíže k sobě než zadní hrany, hovoříme o sbíhavosti kol. Sbíhavost je vyjádřena úhlem mezi svislicí a svislou osou kol. Existují situace, kdy je žádoucí, aby se kola mírně sbíhala. Tímto nastavením se může mírně potlačit přetáčivost vozidla. Nicméně obvykle je preferován úhel sbíhavosti 0°.

Naopak, rozbíhavost kol znamená, že zadní hrany kol jsou blíže k sobě než přední hrany. Tento úhel se také měří mezi svislicí a svislou osou kol.

Sbíhavost a rozbíhavost kol mají velký vliv na opotřebení pneumatik, stabilitu vozidla, ovladatelnost a jízdní vlastnosti.

Powered by Wiki

Back to top button
SLEVOVÉ KÓDY