Termín „unibal“ se obvykle používá ve spojitosti s pojmem „unibalový kloub“ (anglicky „uniball joint“) a odkazuje na určitý typ kloubu používaného v automobilovém zavěšení.

Unibalový kloub je také známý jako kulový kloub. Jedná se o kloub, který umožňuje volný pohyb a otáčení mezi dvěma spojenými součástmi. Kloub se skládá z koule a pouzdra, ve kterém je koule uložena.

Unibal
Příklad unibalového kloubu

Unibalové klouby se často používají v zavěšení kol nebo odpružení automobilů, zejména u vozidel s vyšším výkonem nebo závodních vozidel. Díky své konstrukci umožňují unibalové klouby větší rozsah pohybu a odolnost v porovnání s tradičními klouby s pouzdrem a těsněním. Jsou často preferovány pro svou pevnost a schopnost přenášet velké síly a zatížení.

Unibalové klouby jsou také populární mezi nadšenci do tuningových úprav vozidel, protože umožňují jemnější nastavení geometrie zavěšení, což může vést k lepším jízdním vlastnostem a ovladatelnosti vozidla.

Je důležité si uvědomit, že unibalové klouby obvykle neobsahují těsnění a jsou více náchylné k opotřebení a náročnější na údržbu ve srovnání s tradičními klouby. Je tedy důležité pravidelně kontrolovat stav unibalových kloubů a provádět potřebnou údržbu, aby se zajišťovala bezpečnost a správná funkčnost vozidla.

Powered by Wiki

Back to top button

Staň se členem DriveZone komunity!

Pouze přihlášení uživatelé mají přístup ke všem funkcím projektu DriveZone®

SLEVOVÉ KÓDY