Oktanové & Cetanové číslo

Oktanové a Cetanové číslo jsou dvě číselné hodnoty, které se používají k charakterizaci kvality paliva používaného v motorových vozidlech.

Oktanové číslo #

Oktanové číslo je používáno pro měření kvality benzínových paliv zážehových motorů. Vyjadřuje schopnost paliva odolávat spontánnímu samozápalu ve spalovacím prostoru benzinového motoru. Čím vyšší je oktanové číslo, tím větší je odolnost paliva proti samozápalu a tím méně dochází k nežádoucímu klepání motoru. Vyšší oktanové číslo umožňuje použití vyšších kompresních poměrů a efektivnějšího spalování.

Cetanové číslo #

Cetanové číslo (značení CČ nebo CN) se používá pro měření kvality naftových paliv určených pro vznětové (dieselové) motory. Vyjadřuje schopnost paliva samozápalu vznítit se ve spalovacím prostoru dieselového motoru. Čím vyšší je cetanové číslo, tím snadněji se nafta zapaluje a tím plynuleji a efektivněji probíhá spalovací proces. Vyšší cetanové číslo znamená také menší množství nečistot ve výfukových plynech.

Obě čísla se měří pomocí standardizovaných testovacích metod. Většinou se na čerpacích stanicích setkáte s označením oktanového čísla benzínu, zatímco cetanové číslo naftových paliv se obvykle neuvede přímo na čerpadlech, ale je specifikováno normou paliva.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod