AntiLag

Antilag, zkráceně ALS, je systém používaný v turbodmychadlem přeplňovaných motorech, jehož cílem je minimalizovat prodlevu nástupu plnícího tlaku turbodmychadla, tzv. turbolag (v hovorové češtině se mu říká turbodíra).

Jak funguje #

Existuje několik způsobů fungování antilagu, ale všechny se snaží udržet turbodmychadlo v otáčkách i v případě, kdy řidič nemá sešlápnutý plynový pedál.

  • Bypass: Část stlačeného vzduchu z turbodmychadla se po uvolnění plynového pedálu odvádí do výfukového potrubí před turbodmychadlem. To pomáhá udržovat turbínu v otáčkách a zároveň okysličuje výfukové plyny, které pak v turbodmychadle explodují a udržují ho v chodu.
  • Dodatečný přísun vzduchu: Do sacího potrubí za škrticí klapkou se dodává vzduch, čímž se zvyšuje průtok vzduchu turbínou a udržuje se v otáčkách.
  • Vstřikování paliva do výfuku: V extrémních případech se do výfukového potrubí vstřikuje palivo, které se pak v turbodmychadle spálí a udržuje ho v otáčkách.

K čemu slouží #

Antilag slouží k eliminaci prodlevy turbodmychadla, která se projevuje jako zpoždění mezi sešlápnutím plynového pedálu a nástupem plnicího tlaku. Díky antilagu je reakce motoru na plyn okamžitá a akcelerace plynulá.

Použití #

Antilag se používá především v závodních automobilech, rallye a WRC, kde je rychlá akcelerace a odezva motoru klíčová. V běžných automobilech se antilag obvykle nepoužívá, protože zvyšuje spotřebu paliva, emisní zátěž a opotřebení turbodmychadla a motoru.

Nevýhody #

Antilag má i své nevýhody:

  • Zvýšená spotřeba paliva
  • Zvýšené emise
  • Zvýšené opotřebení motoru
  • Hluk a plameny z výfuku

Někteří kvůli poslednímu bodu tuto úpravu vyloženě vyhledávají. Proti gustu…

Závěr #

Antilag je efektivní systém pro eliminaci prodlevy turbodmychadla, ale jeho použití má i své nevýhody. V běžných automobilech se proto obvykle nepoužívá.

Video vysvětlující princip ALS systému #

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod