Antilag, zkráceně ALS, je systém používaný v turbodmychadlem přeplňovaných motorech, jehož cílem je minimalizovat prodlevu nástupu plnícího tlaku turbodmychadla, tzv. turbolag (v hovorové češtině se mu říká turbodíra).
Jak funguje #
Existuje několik způsobů fungování antilagu, ale všechny se snaží udržet turbodmychadlo v otáčkách i v případě, kdy řidič nemá sešlápnutý plynový pedál.
- Bypass: Část stlačeného vzduchu z turbodmychadla se po uvolnění plynového pedálu odvádí do výfukového potrubí před turbodmychadlem. To pomáhá udržovat turbínu v otáčkách a zároveň okysličuje výfukové plyny, které pak v turbodmychadle explodují a udržují ho v chodu.
- Dodatečný přísun vzduchu: Do sacího potrubí za škrticí klapkou se dodává vzduch, čímž se zvyšuje průtok vzduchu turbínou a udržuje se v otáčkách.
- Vstřikování paliva do výfuku: V extrémních případech se do výfukového potrubí vstřikuje palivo, které se pak v turbodmychadle spálí a udržuje ho v otáčkách.
K čemu slouží #
Antilag slouží k eliminaci prodlevy turbodmychadla, která se projevuje jako zpoždění mezi sešlápnutím plynového pedálu a nástupem plnicího tlaku. Díky antilagu je reakce motoru na plyn okamžitá a akcelerace plynulá.
Použití #
Antilag se používá především v závodních automobilech, rallye a WRC, kde je rychlá akcelerace a odezva motoru klíčová. V běžných automobilech se antilag obvykle nepoužívá, protože zvyšuje spotřebu paliva, emisní zátěž a opotřebení turbodmychadla a motoru.
Nevýhody #
Antilag má i své nevýhody:
- Zvýšená spotřeba paliva
- Zvýšené emise
- Zvýšené opotřebení motoru
- Hluk a plameny z výfuku
Někteří kvůli poslednímu bodu tuto úpravu vyloženě vyhledávají. Proti gustu…
Závěr #
Antilag je efektivní systém pro eliminaci prodlevy turbodmychadla, ale jeho použití má i své nevýhody. V běžných automobilech se proto obvykle nepoužívá.