Filtr pevných částic (DPF)

DPF, neboli filtr pevných částic, je součástí moderních automobilů, která hraje klíčovou roli při snižování emisí. Jeho úkolem je zachytávat pevné částice, které vznikají při spalování v motoru. Tyto pevné částice se zachytávají ve filtru pevných částic a jsou pak odstraňovány pravidelným regeneračním procesem, který probíhá za jízdy.

DPF funguje tak, že zachytává pevné částice, které jsou přítomné výfukových plynech a umožňuje průchod pouze těchto plynů ven z výfukového systému. Částice se postupně hromadí v DPF a pokud není provedena regenerace, může dojít k jeho ucpaní a narušení funkčnosti celého výfukového systému.

Regenerace DPF probíhá automaticky a pravidelně. Zahrnuje zvýšení teploty výfukových plynů tak, aby došlo k oxidaci nahromaděných částic a uvolnění kyslíku. Tento proces může být prováděn buď aktivně, kdy je vstřikován palivový olej, nebo pasivně, kdy se teplota zvyšuje přirozeně za jízdy. Regenerace může probíhat i při nižších rychlostech a krátkých jízdách, což pomáhá udržovat správnou funkčnost DPF.

Celkově lze říci, že DPF je klíčovou součástí moderních automobilů, která pomáhá snižovat emise pevných částic a zlepšovat kvalitu ovzduší. Jeho pravidelná údržba a regenerace je nezbytná pro zachování jeho funkčnosti a prodloužení životnosti motoru.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod