Catch tank

Oil catch tank (též známý jako oil catch can nebo oil breather tank) je zařízení, které se používá v automobilovém průmyslu k zachycování a oddělování motorového oleje a jeho par z ventilového víka spalovacího motoru. Zjednodušeně řečeno se jedná o separační nádobu pro zachytávání olejových výparů.

Trocha teorie a praxe #

Ve většině spalovacích motorů dochází ke vzniku nečistot, včetně olejových par, které se uvolňují z ventilového mechanismu při procesu spalování paliva. Tyto olejové páry by měly být odváděny zpět do sacího systému motoru a spáleny spolu s palivem v motoru. Pokud však motor trpí na vyšší spotřebu oleje, je možné, že se bude vzduchové vedení více zanášet olejem a způsobovat technické problémy a zejména problémy s emisemi.

Oil catch tank se obvykle instaluje mezi odvětrání ventilového víka motoru a sání. Jeho hlavním údělem je zachytit a oddělit olejové páry vznikající pod ventilovým víkem a zabránit jejich vstupu do sacího systému.

Jak catch tank funguje #

Catch tank funguje tak, že olejové páry vstupují do nádoby, kde dochází k jejich kondenzaci a zachycení. Poté je oddělený olej shromažďován v samostatné části nádoby, zatímco zbývající odpařený vzduch je odváděn zpět do sacího systému. Některé catch tanky mají také integrované filtry, které zachytávají větší nečistoty a zachovávají čistotu sacího systému. Catch tank je potřeba čas od času zkontrolovat, zejména kvůli množství vyseparovaného oleje, a průběžně odpadní olej z nádoby vylévat. Pro snadnější kontrolu hladiny zachyceného zkondenzovaného oleje se prodávají i catch tanky s měrkami nebo průhlednou hadičkou / ryskou, aby bylo hned na první pohled vidět, kolik oleje aktuálně v nádobce je a zda není již čas na její vyprázdnění.

Catch tank v řezu

Výhody použití #

Výhody použití oil catch tanku zahrnují snížení množství oleje, které uniká z ventilového mechanismu, a tím i snížení znečištění sacího systému. U přeplňovaných motorů (např. turbodmychadlem) je hlavním benefitem čistší mezichladič vzduchu ( intercooler) a vedení vzduchu s ním související. To může vést k lepšímu výkonu motoru, nižší spotřebě paliva a snížení emisí. Oil catch tank je často používán při úpravách výkonu motoru a také při závodním použití, kde je důležité udržovat čistotu sacího systému a zamezit vzniku problémů spojených s olejem.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod