Vznětový motor

Vznětový, taktéž nazývaný dieselový motor je typ spalovacího motoru, který funguje na principu kompresního vznícení palivové směsi. Byl pojmenován po německém vynálezci Rudolfu Dieselovi, který ho vyvinul koncem 19. století. Dieselové motory jsou často používány jako pohonné jednotky v nákladních automobilech, autobusech, lodích, vlacích a v některých osobních automobilech.

Princip fungování dieselového motoru je založen na stlačení vzduchu v válcích motoru na vysoký tlak, což způsobí zahřátí vzduchu. Poté se do stlačeného horkého vzduchu vstříkne dieselové palivo (nafta), která se v důsledku vysokého tlaku a teploty okamžitě samozápalí a začne hořet. Hořící palivo způsobuje expanzi plynu, která pohání písty v válcích. Pohyb pístů se přenáší na klikovou hřídel, která generuje výkon a pohání vozidlo nebo jiné stroje.

Dieselové motory jsou obecně známy pro svou efektivitu a vysoký krouticí moment, což znamená, že mají lepší tahové vlastnosti a jsou schopny pracovat při vyšších zatíženích než benzinové motory. Jsou také známé pro svou dlouhou životnost a nižší spotřebu paliva ve srovnání s benzinovými motory. Nicméně, dieselové motory jsou také spojeny s vyššími emisemi oxidu dusíku (NOx) a částicových látek, což je problém v souvislosti s životním prostředím.

Domů
Blog
Události
Inzerce
Obchod